Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar, genelde göz damlaları, kortizonlu tabletler ve iğnelerdir. Hangi ilacın kullanılacağı ve tedavi süresi hastalığın şiddetine göre belirlenir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemini değiştiren ilaçlarda kullanılmaktadır. Öncelikle üveit hastalığını tanıyalım.


Üveit nedir? Ve ilaçları nelerdir?


Üveit gözün üvei adını verdiğimiz bölümünü etkileyen bir rahatsızlıktır. Genelde 25-45 yaşları arasında ortaya çıkar. Üveit rahatsızlığı diğer göz hastalıklarından farklı olduğu için iyi takip edilmelidir. Üveit daha çok vücuda giren mikrop ya da virüsün bağışıklık sistemini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Karmaşık bir hastalık olduğu için üveit tedavisinde farklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Üveit bazen farklı bir hastalığın tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Bu yüzden o hastalığa yönelikte ilaç kullanılması gerekebilir. Hastalık farklı yapıda olduğu için üveit tedavisinde kullanılacak ilaçlara karar verirken farklı doktorların aldığı kararlar dikkate alınmalıdır. Mesela romotologlar, cilt hastalıkları ya da nöroloji uzmanları.

Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar içinde steroidlere destek olarak antienflamatuvar damlalar kullanılır. Genelde indomethasin gibi göz damlaları kullanılır. Tedavide kullanılan steroidler, damla, pomat ya da subtenon enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Gözün ön kısmında oluşan üveitte damla daha etkili olmaktadır. Eğer hastalık ilerlemişse saat başı damlatılabilir. Bunlar genellikle lokal olarak uygulanan ilaçlardır. Sistematercitik tedavide ise stiroidler ilk tercih edilen ilaçlardır. Tedaviye yüksek dozla başlanır. Rahatsızlık gerilerse doz azaltılır. Bağışıklı sistemini değiştiren ilaçlar Behçet hastalığında da kullanılmaktadır. Azathioprine, Cyclophosphamide ve Chlorambucil bu ilaçlar arasındadır. Behçet hastalığı üveit başlangıcında rol oynadığı için bu ilaçlar kullanılır. Levamisol, colchicin tedavide kullanılan diğer ilaçlardır.


İlaçların yan etkileri nelerdir?


Üveit tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olabilmektedir. Gebelik döneminde ya da gebe kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle kullanmayın. Bu ilaçlar vücudun mikroplara karşı olan direncini düşürmektedir. Buda vücudu enfeksiyonlara açık hale getirecektir. Steroid kullanımı gözde katarakt oluşturabilir. Tedavi süresince hormon dengesinde değişmeler olabilmektedir. Bu ilaçlar göz basıncını yükseltebilir. Azathioprine kullanan hastalarda karaciğer ve böbrek yetmezliği görülebilir. Tedavi süresince bu organlarla ile ilgili değerler takip edilmelidir. Cyclosporine kullanan hastalarda enfeksiyon ve lenfoma rahatsızlıkları görülebilir.

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Atağı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Atağı Belirtileri ve Tedavisi