Üveit Atağı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üveit Atağı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Atağı, gözün içinde bulunan uvea adındaki damar tabakasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa üveit atağı adı verilir. Uvea sanatsal bir tabaka olduğundan gözdeki tüm damarların beslenmesini sağlar. Bu nedenle uveada oluşan iltihaplanma gözdeki sinirleri ve korneayı etkiler. Bunun sonucunda da görme bozuklukları meydana gelir. Genellikle erişkinlerde, gençlere göre daha fazla üveit atağına rastlanmaktadır.


Üveit atağının sebepleri nelerdir?


Genellikle hastaların %30'unda hastalığın nedeni tespit edilememiştir. Virüs, mantar ve parazitlerin üveit atağına yol açtığı bilinmektedir. Bunun yanında başka organlarda meydana gelen hastalıkların gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca behçet hastalığı, ankilozan spondolit ve romatoid artrit gibi hastalıklar da üveit atağına neden olur.


Üveit atağının belirtileri nelerdir?

  • Gözde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresinde ağrı, ışığa karşı hassasiyet gibi belirtiler görülür.
  • Eğer üveit gözün arka bölümünde oluşmuş ise belirtiler genellikle bulanık görme şeklindedir.
  • Eğer üveit merkezi bölgenin dışında ise göz kanlanması, göz sulanması, ani seyreden ışık çakmaları, görme kaybı, göz küresinde ağrı gibi belirtiler görülmektedir.


Üveit atağı nasıl teşhis edilir?


Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk muayene oldukça önemlidir. Hastanın hiçbir şikâyeti bulunmasa bile üveit atağı tanısı konulabilir. FFA ve diğer tetkikler ile diğer hastalıkların tetkikleri incelenir ve teşhis konulabilir.

Teşhisin erken konulması oldukça önemlidir. Üveit atağı acil ve çok önemli bir hastalıktır. Eğer erken teşhis konulmaz ise katarakt, göz tansiyonu ve şekil bozukluklarına sebep olabilir.


Üveit atağının tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın doğru ve erken teşhis edilmesi ile tedavi oldukça kolaylaşır. Hastanın görme bozukluğu giderilir. Genellikle göz damlaları ve ilaçlar kullanılarak uveada bulunan iltihaplanma yok edilebilir.

Bunun yanında tedavide şunlara da dikkat edilmesi gerekir:
  • Eğer üveit atağına neden olan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar kullanılması gerekmektedir.
  • Eğer hastalık İleri derecede ve damlalar görme bulanıklığı yapıyor ise araba kullanımı tavsiye edilmez.
  • Hastalığın sürekli olarak izlenmesi, koyu camlı gözlükler kullanılması ve göz doktorunun tedavisi de oldukça önemlidir.

Üveit Atağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi