Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gözde Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Gözde üveit, Göz yuvarları içerisinde bulunan jel benzeri 3 tabakadan orta kısımda olan tabakaya uvea denir. Bu tabakada oluşan iltihaba da üveit denir. Üveit hastalığı gözün içerisinde bulunan iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan bütün kısımları etkileyebilir.

Gözde üveitin sebepleri; tam olarak tespit edilememektedir. Üveitler, mantarlar, virüsler ve parazitler yüzünden olabilir ya da vücutta olan başka bir hastalığın yansıması olabilir. Bu yüzden yapılacak çeşitli tahliller ile ana sebebinin belirlenmesi gerekir. Ayrıca vücut sistemi içerisinde oluşan kolajen doku kaynaklı olabilir. Bu hastalığa en güzel örnekte Behçet hastalığıdır.


Üveite sebep olabilecek hastalıklar

  • Behçet hastalığı,
  • Enfeksiyonlar (Bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi).
  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Göz travması ve ameliyatları,
  • Sarkoidoz gibi hastalıklar gözde üveite sebep olabilir.
Gözde üveitin belirtileri, gözün ön bölümünde oluşan ve şiddetli olduğu dönemlerde kızarıklık göz çevresinde ağrı, hassasiyet, ışığa karşı duyarlılık, bulanık görme ve uyuşmalar gözlemlenebilir. Göz üveiti gözün arka kısmında yoğun bir şekilde oluşmuş ise belirtiler çoğunlukla bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Ayrıca gözde kanama, göz sulanması, lekeli ve bulanık görme, göz küresinde ağrı şeklinde kendisini gösterir.


Gözde üveit çeşitleri

  • Ön tarafta bulunan üveit,
  • Ortada bulunan üveit,
  • Arkada bulunan üveit şeklindedir.
Gözde üveitin teşhisi, şiddeti ne olursa olsun üveit ciddi bir rahatsızlıktır. Geç kalındığında hastalık ilerler ve gözde iltihaptan dolayı telafisi olmayan rahatsızlıklar bırakabilir. İltihaptan kaynaklı gözün göz bebeğinde kaymalar, katarakt, göz tansiyonu gibi durumların yükselmesi gözlemlenir. Gözde üveitin belirtileri fark edilir edilmez hemen bir göz doktoruna gidilmeli ve muayene sonucunda hemen tedaviye başlanmalıdır. Yoksa kalıcı görme bozuklukları yapabilir.

Bazı üveit çeşitlerinin tipik görünümleri vardır. Buda gözün arka kısmında olan üveittir. Kişide direk görme bulanıklığı yaptığı için hemen fark edilen bu iltihaplanma erken teşhis ile tedavi edilebilir. Anlaşılması için anjiyografi, ultrasonografi, ERG gibi teknikler gerekir. Alınan tahlil sonuçları ile iltihabın başka yerden olma ihtimaline karşı romatolog, cilt hastalıkları bölümü, göğüs hastalıkları bölümü ve nöroloji bölümlerinde hasta incelenir ve bu organlardan gelen bir enfeksiyon ise tedavi oradan başlanır ve birlikte devam eder.


Tedavisi


En başta gözde üveitin belirtileri görünmeye başladığı ilk anda hekime başvurulması ve erken tanı konulması gerekir. Devamında iltihabın düzenli takibi ve hekim hasta ilişkisinde uyum içerisinde olmaktır. Bu şartlar sağlandığında gerekli hekim müdahaleleri ile göz büyük çoğunlukla kurtarılır ve kişi sağlığına kavuşur. Tedavi tamamlansa bile hasta belirli bir zaman aralığında ayda en az üç kez olacak şekilde takip edilmelidir. Hastalığı tekrarlaması olası olduğundan bu takip işlemi sayesinde hemen müdahale gerçekleşir.

Gözde üveit son derece karışık bir hastalıktır ve farklı şekilde seyirler izlenebilir. Tedavisi de üveitin kendisi gibi kişiye özel yapılmalıdır.

Uygulanacak her türlü ilaç tedavisi sadece hekim tarafından yapılmalıdır. Behçet hastalığı olarak bildiğimiz iltihaplanma ağızda ve cinsel bölgede oluşan ve kendini sürekli yenileyen bir hastalıktır. Fark edilmez ve tedavi ile takip edilmezse bu hastalık gözlere kadar sıçrar ve gözde üveite sebep olur. Bu durumda gözde oluşan üveitin tedavisine başlanmadan önce Behçet hastalığının nerelere ne kadar vurduğu teşhis edilir ve devamında beraber olacak şekilde birlikte tedavi edilir.

Gözde Üveit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üveit Bitkisel Tedavi

Üveit Bitkisel Tedavi

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Üveit Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Belirtileri ve Tedavisi